Całe to żargon bitcoinów, które musisz znać jako kryptończyków.

Bitcoin wrócił, kochanie. Najbardziej znana i największa kryptokurna waluta zyskała ponad 130% w zagrożonym pandemią roku 2020, a w listopadzie przekroczyła cztery osobne bariery o wartości 1000 dolarów w ciągu czterech dni, z 15 000 dolarów do 18 000 dolarów.

Jest to fala przypominająca dziką jazdę w latach 2017-2018, kiedy to wzrosła ona o 1 375% do 20 000 dolarów, a następnie spadła o 70%. Niektórzy przypisują to wzrostowi akceptacji dla Wall Street linchpins, w tym PayPal, który w październiku powiedział, że pozwoli klientom na dostęp do krypto walut, a niektórzy wybitni menedżerowie pieniądza, z makroinwestorem Paulem Tudorem Jonesem kupującym monetę jako zabezpieczenie przed potencjalną inflacją.

Run-up ożywił również niektóre żargon bitcoin, jak również kryptońskie zastosowania innych terminów rynkowych. Jeśli nie jesteś pewien, co oznacza debata pomiędzy “hodlerami” a “słabymi rękami”, lub zapomniałeś, oto przewodnik lub odświeżacz:

FOMO
Strach przed zaginięciem jest potężną siłą na wszystkich rynkach, ale jest szczególnie silny w dziedzinie, w której nie ma czegoś takiego jak fundamentalna wartość. Fani kryptografii często powołują się na FOMO jako jeden z powodów, dla których inwestorzy mogą kupować waluty kryptograficzne, gdy są w trakcie rajdu.

FUD
Strach, niepewność i zwątpienie. Inny termin używany w innych kontekstach inwestycyjnych, został przyjęty przez społeczność kryptońską w celu potępienia tego, co zwolennicy postrzegają jako celowe rozpowszechnianie błędnych informacji. Sceptycy uważają, że jest to sposób na pozbycie się wszystkiego, co negatywne.

Obniżenie o połowę

Czasami określa się to mianem halveningu – planowanej redukcji nagród, które otrzymują górnicy (termin ten jest wymieniony w kodzie bitcoin). Połowy odbywają się raz na cztery lata, a dokładniej co 210 000 bloków transakcji. Jak sama nazwa wskazuje, każdy z nich zmniejsza o połowę ilość otrzymywanych przez górników Bitcoinów nagród w każdym bloku. Praktyka ta służy utrzymaniu niedoboru. W tym roku, po zmniejszeniu o połowę, w kolejnych tygodniach cena bitcoinu stale rosła.

Hodl
“Trzymaj” jak błędnie napisał szalony handlarz bitcoinami na forum internetowym w 2013 roku. Stało się to mantrą wyznawców kryptokurwalutowości podczas tras rynkowych, mającą na celu uspokoić nerwowych traderów, że powinni wyjechać z danego kryzysu, ponieważ to, co widzą, to długoterminowe korzyści Bitcoinów. Uważa się, że każdy chętny do zjedzenia zmienności jest hodlingiem.

Słabe ręce
Sformułowania tego używa się do opisu krypto walutowych nowicjuszy, którzy zamiast bełkotać, nerwowo panikować, sprzedają swoje monety w odpowiedzi na rynkowy szok lub negatywne nagłówki, które nie załamałyby doświadczonych handlarzy. Niektóre słabe ręce ratują się z bitcoinów na rzecz tzw. altcoinów, krypto walut innych niż bitcoin. Istnieje ponad 7 000 cyfrowych żetonów, według Coinmarketcap.com. Wiele z nich ma tendencję do podejmowania ich wskazówki z Bitcoin, często rosnące lub spadające w tandemie.

Whale
Na wielu rynkach wieloryby są inwestorami, których udziały są tak duże, że każda ich transakcja robi fale. Jest to termin, który wiąże się z podejrzeniem manipulacji na rynku. Tak więc, również z wielorybami bitcoin, lub ludzi, którzy posiadają dużo bitcoin. Niektóre szacunki pokazują, że tylko garstka kontroluje duży procent rynku, więc mają one siłę do zmiany cen. Około 2% anonimowych kont własności, które mogą być śledzone na kryptokurrency’s blockchain kontroli 95% aktywów cyfrowych, według badacza Flipside Crypto.